Panorama Uśmiechu

     09-410 Płock

ul. Jana Pawła II lok 74/66

      

24 365 95 65

ENDODONCJA

ENDODONCJA JEST DZIEDZINĄ STOMATOLOGII, KTÓRA ZAJMUJE SIĘ DIAGNOSTYKĄ I LECZENIEM CHORÓB MIAZGI ZĘBA ORAZ TKANEK OKOŁO WIERZCHOŁKOWYCH.

Leczenie endodontyczne jest podstawową metodą zachowania zębów z martwą miazgą. W naszym gabinecie do takiego leczenia wykorzystujemy zespół specjalistycznych urządzeń zaczynając od endometrów przez specjalne maszynowe narzędzia endodontyczne do mikroskopu.

Ząb zbudowany jest z tkanek twardych (szkliwo i znajdująca się pod nim zębina), oraz znajdującej się w komorze i kanałach miazgi zęba. W miazdze znajdują się naczynia oraz nerwy, odpowiadające za odżywienie i reakcję bólową na uszkodzenie zęba.

Ogniska próchnicowe, w zależności od stopnia zaawansowania, mogą obejmować szkliwo, szkliwo i zębinę, a drążąc głębiej mogą powodować stan zapalny miazgi objawiający się bólem. W takich przypadkach możliwością uratowania zęba, a przede wszystkim ulgą dla pacjenta jest leczenie kanałowe (endodontyczne). Leczenie kanałowe stosowane jest również w przypadku martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba albo ze wskazań protetycznych.

Leczenie to polega na otwarciu komory zęba, celem dostania się do zapalnie zmienionych tkanek. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go bezbolesnym. W powiększeniu (lupa lub mikroskop), używając bardzo precyzyjnych narzędzi, wyłuszcza się (ekstyrpuje) chorą miazgę. W rzadkich przypadkach, kiedy na jednej wizycie nie ma możliwości opracowania kanałów konieczne jest zatrucie miazgi (dewitalizacja). W dalszym etapie przy użyciu nowoczesnych, rotacyjnych narzędzi poszerza się kanały i wypłukuje resztki miazgi wraz z bakteriami (opracowanie chemo-mechaniczne kanałów ). Po dezynfekcji i kontroli radiologicznej czy wszystkie kanały zostały opracowane i wyczyszczone na całej długości, przystępuje się do osuszenia i wypełnienia kanałów specjalnym materiałem. W tym celu używa się specjalnej pasty uszczelniającej o właściwościach bakteriobójczych oraz ciepłej gutaperki. Dalsze postępowanie zależy od stopnia zniszczenia korony zęba (części wystającej ponad dziąsło). W przypadku małych ubytków wystarcza proste wypełnienie przy użyciu materiałów światło bądż chemoutwardzalnych. Jednak w sytuacjach kiedy doszło do znacznego zniszczenia korony, należy posłużyć się specjalnymi wkładami wzmacniającymi strukturę zęba, a jednocześnie tworzącymi rusztowanie dla nowej korony.

Rozwój mikroskopii stomatologicznej umożliwia wyleczenie i zachowanie zębów , które jeszcze niedawno musiałyby być usunięte. Skuteczność takiego leczenia w dzisiejszych czasach jest wysoka. Jest ono z pewnością tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie zęba i zastąpienie go implantem lub mostem protetycznym. Dlatego, jeżeli jest tylko możliwość, należy skorzystać z ostatniej i często jedynej szansy na uratowanie zęba , podjąć wyzwanie i wyleczyć ząb kanałowo.